Czym tak właściwie jest kreatyna?
Kreatyna to związek chemiczny, w którym są obecne elementy guanidyny oraz kwasu octowego i co ciekawe - powstaje ona w wątrobie. Jest wykorzystywana przede wszystkim przez komórki mięśni, które potrzebują kreatyny do produkcji oraz magazynowania tzw. związków wysokoenergetycznych, które mają szczególne znaczenie w kulturystyce.
Kreatyna w ciele człowieka powstaje z 4 części składowych: argininy, metioniny, glicyny oraz pozostałych fosforanów. Dzięki ich połączeniu powstaje tzw. fosfokreatyna, która ma ogromne znaczenie w produkowaniu ATP (energii), które jest niezbędne do prawidłowej pracy mięśni. Kreatyna naturalnie występuje przede wszystkim w mięśniach szkieletowych, ale w niewielkich ilościach jest ona także obecna m.i. w mózgu, wątrobie, nerkach oraz jądrach.
O czym należy pamiętać przed zakupem kreatyny?
Warto jednak pamiętać, że kreatyna w formie odżywki dla sportowców, powinna pochodzić przede wszystkim ze sprawdzonego, legalnego źródła. Tylko w ten sposób można mieć pewność co do składu danej odżywki, nie tylko dbając o to, aby nie otrzymywać placebo, ale także w trosce o własne zdrowie.
Różnego rodzaju produkty z nieoficjalnych źródeł, mogą zawierać substancje szkodliwe dla ludzkiego organizmu. To powoduje, że należy zawsze wybierać sprawdzonych producentów i faktycznie istniejące marki, takie jak np. SFD (https://sklep.sfd.pl/Kreatyny-k112.html). W sklepie firmy jest dostępna bogata oferta m.in. kreatyny w różnych formach.
Dawkowanie i stosowanie kreatyny
W tym miejscu warto zauważyć, że wraz z popularnością kreatyny, powstawało także dużo teorii na temat tego, w jaki sposób prawidłowo stosować i dawkować kreatynę, aby przynosiła ona pożądane efekty. Wiele można usłyszeć o tym, aby stosować cykle i półcykle kreatynowe, a także popularne metody fazy nasycenia i ładowania kreatyną. Obecnie już można powiedzieć nie mijając się z prawdą, że nie ma to wpływu na efektywność jej działania.
Jedynym zaleceniem jest to, aby nie stosować kreatyny przed treningiem, ponieważ może ona negatywnie wpływać na działanie węglowodanów w organizmie człowieka - chociaż nie można przyjmować tego za pewnik. Co więcej, obecnie jest już wiadome, że nie trzeba przerywać jej stosowania. Natomiast w przypadku samych dawek kreatyny, przyjmuje się, że przez pierwsze 5/7 dni jej stosowania, warto przyjmować ok. 0,3g na 1kg masy ciała. Następnie ok. 5g na czczo w dni bez treningu oraz ok. 5g kreatyny po aktywności fizycznej.
To wszystko powoduje, że warto zaopatrzyć się w odpowiedni zapas kreatyny, aby nie przerywać jej suplementacji - szczególnie gdy zależy nam na skutecznej budowie masy mięśniowej. W sklepie SFD (https://sklep.sfd.pl/), można znaleźć kreatynę o przeróżnych formach oraz w różnych wariantach, co umożliwia zaopatrzenie się w nią nawet na długi okres czasu.
Napisz komentarz
Komentarze