O tej sprawie pisaliśmy w Kurierze Zawierciańskim i Gazecie Myszkowskiej z 9 czerwca 2023. Z kolei najbliższym wydaniu w piątek 28 lipca 2023 będziemy pisać o wynikach dochodzenia w tej sprawie:
Pani Anna opowiada, co ją spotkało: -Jechałam trójkołowym rowerem ulicą, dziury tam były, więc nie mogłam jechać blisko pobocza. Ulicą 11 Listopada w Zawierciu w stronę ronda i dalej ulicą Piłsudskiego. Kierowca szarego Seata trąbił, świecił światłami. W końcu wyprzedził mnie. Pasażer, taki młody, przez otwarte okno wyzywał mnie od "starych k..", kazał "sp…. na cmentarz".
Jak ochłonęłam, to dzień później udałam się na policję w Zawierciu to głosić. Ale w okienku to mnie najpierw informowano, że pewnie się nie ustali sprawcy. Później ktoś mnie przyjął, ale miałam wrażenie, że tak na odczepne. Ale zrobili notatkę. -opowiada pani Anna, lat 63. Dodaje, że jej rower ma nawet oznaczenie, że jest inwalidzki.
Do zawierciańskiej policji wysłaliśmy pytania, czy funkcjonariusze przyjęli zgłoszenie, i pod kątem ewentualnego popełnienia jakich przestępstw lub wykroczeń. Publiczne obrażanie, wyzwiska, mogą przecież wyczerpywać znamiona występku z art. 216 kk, czyli przestępstwa znieważenia. Zdarzenie mogła zarejestrować kamera monitoringu na rondzie, więc czy nie warto zbadać tych dowodów?
-Z dotychczasowych ustaleń wynika, iż Pani, której dotyczy sprawa, została prawidłowo poinformowana o prywatnoskargowym toku ścigania sprawcy, bądź sprawców, w tym o możliwości skierowania prywatnego aktu oskarżenia do sądu lub o złożeniu w tym trybie stosownego zawiadomienia w czasie pobytu w KPP w Zawierciu. Interesantka nie wyraziła zainteresowania tym trybem ścigania sprawcy, bądź sprawców. Jednocześnie podkreślam, że petentka nie zgłaszała okoliczności bezzasadnego użycia sygnałów świetlnych lub dźwiękowych. Niemniej jednak, w oparciu o treść Pańskiej wiadomości, zainicjowano postępowanie w trybie KPoW, mające na celu ustalenie czy doszło do naruszeń przepisów Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym. Na marginesie pragnę dodać, że zgodnie z obowiązującym stanem prawnym, przestępstwo opisane w art. 216 kk (znieważenie) jest ścigane w trybie prywatnoskargowym, a nie publicznoskargowym, a więc w tym przypadku nie Policja prowadzi postępowania i nie Prokurator wnosi akt oskarżenia. Obowiązek ten spoczywa na oskarżycielu prywatnym. -pisze podkom. Marta Wnuk Specjalista na Stanowisku ds. Prasowo-Informacyjnych.
Zadzwoniliśmy do pani Marty ponownie, i informacją, że Policja zajmuje się sprawą. Ale ze strony możliwego popełnienia szeregu wykroczeń drogowych.
-To dobrze, o to mi chodziło. Niech poniesie jakąś karę, czy to kierowca, czy ten pasażer. Nie można tak się zachowywać, i tak ludzi obrażać -mówi Anna.
My ze swej strony chamskiego pasażera z pytaniem: a może pan przeprosi panią Annę. Mamy z nią kontakt telefoniczny, ale do wiadomości redakcji. Gdyby kierowa Seata lub pasażer chcieli przez nas przekazać przeprosiny, (może kwiaty?) możecie kontaktować się naszą redakcją, tel. 536-334-438. Lub mailowo [email protected], FB czy przez portal kurierzawiercianski.pl Czasem, nawet robiąc coś najbardziej głupiego, można wybrnąć zaklęciem: PRZEPRASZAM.
Napisz komentarz
Komentarze