Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
poniedziałek, 23 grudnia 2024 10:28
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

Liczba chorych zębów może mieć związek z ryzykiem choroby Alzheimera

Japońscy naukowcy zauważyli związek między chorobami zębów i zdrowiem mózgu. Im więcej zębów dotkniętych zaawansowaną chorobą przyzębia, tym szybszy postęp atrofii hipokampa, z którą wiąże się ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera. Nie wiadomo, jakie są przyczyny tej zależności, ale wnioski płynące z badania mogą pomóc w opracowaniu nowych strategii zapobiegania demencji.
Podziel się
Oceń

Dotychczasowe odkrycia wykazały, że utrata zębów i zapalenie przyzębia są czynnikami ryzyka choroby Alzheimera, ale badania podłużne (które umożliwiają prowadzenie obserwacji zmian danego zjawiska w sposób sekwencyjny, dzięki badaniom tej samej grupy przez określony czas) nie potwierdziły istotnego związku stanu uzębienia ze strukturą mózgu odpowiedzialną za funkcje pamięci. Nad tym problemem pochylił się zespół japońskich naukowców.
– Stwierdziliśmy, że w przypadku występowania chorób przyzębia znaczenie ma liczba zębów – informuje w komentarzu przesłanym do agencji Newseria Innowacje Satoshi Yamaguchi z Zakładu Stomatologii Geriatrycznej na Wydziale Stomatologii Uniwersytetu Tohoku. – Ta hipoteza stała się przyczynkiem do analizy, czy związek między liczbą zębów a postępem atrofii hipokampa zmienia się w zależności od zaawansowania chorób przyzębia.

W badaniu przeanalizowano dane medyczne ponad 170 osób powyżej 55. roku życia. Okazało się, że u pacjentów z łagodnym zapaleniem przyzębia mniejsza liczba chorych zębów wiązała się z szybszym zanikiem lewego hipokampa. Z kolei u tych, którzy mieli ciężkie zapalenie przyzębia, większa liczba chorych zębów była związana z szybszym tempem zaniku hipokampa.
– Wcześniejsze badania wskazują, że przewlekły obwodowy stan zapalny może zwiększać ryzyko demencji i postęp atrofii hipokampa. Choroby przyzębia to przewlekły stan zapalny w jamie ustnej, który może wpływać negatywnie na hipokamp. Sformułowano również hipotezę, że patogeny chorób przyzębia mogą same w sobie atakować mózg i uszkadzać tkankę nerwową. Uważamy, że im większa liczba zębów dotkniętych chorobą przyzębia, tym bardziej niekorzystny wpływ wywierają one na hipokamp – mówi Satoshi Yamaguchi.

Naukowiec podkreśla, że nie udowodniono związku przyczynowego między tymi zjawiskami, ale badania jego zespołu mogą być przyczynkiem do dyskusji nad zachowaniem zębów objętych zaawansowaną, trudną do wyleczenia chorobą przyzębia.
– Posiadanie licznego uzębienia i zachowanie funkcji żucia jest ważne dla właściwego odżywiania i zdrowia. Jeżeli jednak występuje zaawansowana choroba przyzębia i przewlekły stan zapalny tkanki wokół zębów, posiadanie licznych zębów może negatywnie wpływać na zdrowie mózgu. Choroby przyzębia często mają postać utajoną i mogą osiągnąć postać zaawansowaną bez powodowania dolegliwości bólowych. Jeżeli priorytetem jest zachowanie jak największej liczby zębów, nawet zęby dotknięte poważną chorobą przyzębia mogą zostać zachowane, jeśli nie powodują one dolegliwości bólowych. Wyniki naszego badania wskazują jednak, że zachowanie licznych zębów dotkniętych poważną chorobą przyzębia może mieć negatywny wpływ na zdrowie mózgu. Jeżeli związek pomiędzy postępem atrofii hipokampa, liczbą zębów i chorobami przyzębia proponowany w naszym badaniu jest związkiem przyczynowym, badanie może się przyczynić do opracowania nowych strategii zapobiegania demencji – informuje badacz z Wydziału Stomatologii Uniwersytetu Tohoku.

Choroby przyzębia i utrata zębów są bardzo częste. Według WHO choroby jamy ustnej dotykają ponad 3,5 mld ludzi na świecie, szczególnie w krajach o średnich dochodach. Około miliarda dorosłych (19 proc.) cierpi z powodu ciężkich chorób przyzębia, do których przyczyniają się przede wszystkim niewłaściwa higiena jamy ustnej i palenie tytoniu. Skutkiem tego może być utrata zębów. Szacuje się, że około 23 proc. osób powyżej 60 lat doświadcza całkowitej utraty zębów. 
Newseria (red)

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: XyzTreść komentarza: Zawierciański SOR to patologia i piszę to jako mieszkaniec Zawiercia, który miał do czynienia z nikiData dodania komentarza: 20.12.2024, 01:01Źródło komentarza: KTÓREMU Z RADNYCH NIE PODOBA SIĘ „TĘCZOWY PIĄTEK”?Autor komentarza: RealTreść komentarza: Precz z hejtem. Internetowi hejterzy to tchórze. Za maską internetu obrażają. Tylko to potrafią - taka forma dowartościowania się.Data dodania komentarza: 19.12.2024, 20:49Źródło komentarza: PRZECIWNICY KOPALNI ZACZĘLI NĘKAĆ PRACOWNIKÓW RATHDOWNEYAutor komentarza: Anna KowalskaTreść komentarza: Świetny artykuł! Umowy o dzieło często są mylone z umowami zlecenia, co powoduje wiele niejasności dla freelancerów. Warto wiedzieć, że można wystawiać faktury VAT bez własnej firmy, co znacznie ułatwia prowadzenie działalności. Polecam przeczytać więcej na ten temat tutaj: https://freelancehunt.com/pl/blog/jak-wystawic-fakture-vat-bez-wlasnej-firmy/Data dodania komentarza: 16.12.2024, 11:47Źródło komentarza: Nowe przepisy mają zmienić sytuację, w jakiej znaleźli się ludzie zatrudnieni przez platformy cyfrowe. Wprowadzają domniemanie stosunku pracyAutor komentarza: abcTreść komentarza: no cóż zrobić, lata lecą, kilkadziesiąt lat przemian, a edukacja w Polsce, haha, leży... ważniejsze są tik toczki i pół dnia z nosem w smartfonie.Data dodania komentarza: 27.11.2024, 08:43Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz! J Autor komentarza: RedakcjaTreść komentarza: Mamy rok 2024, jak Pan (lub Pani) raczył odszukać w historii, bank działa od 1991r, to już 33 lata, czyli kilkadziesiąt. W dla liczb w przedziale 20-90 liczebniki główne wszystkie można nazwać, że to jest "kilkadziesiąt". Ale nie każdy, haha, to zrozumie. PozdrawiamyData dodania komentarza: 26.11.2024, 09:11Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz!Autor komentarza: ha_haTreść komentarza: od kilkudziesięciu lat !!! hahaha... Bank Śląski jest u nas od 1991 r a ing od 1996... od kiedy to kilkadziesiąt?Data dodania komentarza: 25.11.2024, 13:53Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz!
Reklama
Reklama