Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
niedziela, 22 grudnia 2024 15:15
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

Informatyka wciąż nie ma sobie równych wyniki rekrutacji na studia

Najpopularniejsze dyscypliny według ogólnej liczby zgłoszeń kandydatów na studia stacjonarne pierwszego stopnia i jednolite studia magisterskie w roku 20222/2023 to:
Podziel się
Oceń

-nauki o zarządzaniu i jakości (76 047),
-informatyka techniczna i telekomunikacja (67 524),
- ekonomia i finanse (52 661),
- językoznawstwo (49 814),
- inżynieria mechaniczna (42 954).

Najchętniej wybierane kierunki studiów

Najpopularniejsze kierunki studiów na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia i  jednolitych studiach magisterskich według ogólnej liczby zgłoszeń kandydatów to:
- informatyka (44 163),
- psychologia (40 642),
- zarządzanie (36 532),
prawo (22 066),
kierunek lekarski (21 017 – z wyłączeniem danych uczelni medycznych, nadzorowanych przez Ministra Zdrowia).
Na kolejnych miejscach znalazły się: ekonomia, budownictwo, finanse i rachunkowość, filologia angielska oraz logistyka.
Jeśli natomiast weźmiemy pod uwagę liczbę kandydatów na jedno miejsce, najbardziej obleganymi kierunkami w roku akademickim 2022/2023 były:
- koreanistyka (25,4),
- informatyka społeczna (24,8),
- orientalistyka-koreanistyka (24),
- zielone technologie (22,0),
- filologia koreańska (17,7).
Dużą popularnością cieszyły się także: informatyka i systemy inteligentne, inżynieria internetu rzeczy, zarządzanie i prawo w biznesie, komunikacja wizerunkowa, sztuczna inteligencja/Artificial Intelligence, mechanika i projektowanie maszyn.
Najpopularniejsze uczelnie publiczne
W roku akademickim 2022/2023 najchętniej wybieraną uczelnią przez kandydatów na studia stacjonarne pierwszego stopnia i jednolite studia magisterskie (w przeliczeniu na jedno miejsce) była Politechnika Warszawska. Na jedno miejsce w tej uczelni aplikowało prawie 8 kandydatów (7,9). Na podium znalazły się także Politechnika Gdańska (6,9) oraz Politechnika Poznańska (6,8). Ponad 5 kandydatów ubiegało się o jedno miejsce na Politechnice Łódzkiej oraz Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie.
Biorąc pod uwagę ogólną liczbę kandydatów na studia stacjonarne pierwszego stopnia i jednolite studia magisterskie, najwięcej zgłoszeń odnotowały:
spośród uniwersytetów – Uniwersytet Warszawski (45 234),
spośród politechnik – Politechnika Warszawska (48 011),
spośród akademii – Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie (27 515),
spośród publicznych uczelni zawodowych – Akademia Nauk Stosowanych w Tarnowie (1 576).

Najpopularniejsze uczelnie niepubliczne

Najchętniej wybierana uczelnia niepubliczna przez kandydatów na studia stacjonarne pierwszego stopnia i jednolite studia magisterskie w roku akademickim 2022/2023 to Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu (6 836). Na kolejnych miejscach znalazły się: Akademia Ekonomiczno-Humanistyczna w Warszawie (6 475), SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny z siedzibą w Warszawie (5 856), Wyższa Szkoła Bankowa z siedzibą w Gdańsku (4 352), Akademia Finansów i Biznesu Vistula (4 214).
Z kolei kandydaci na studia niestacjonarne najchętniej wybierali: Collegium Humanum – Szkołę Główną Menedżerską (7 640), Wyższą Szkołę Bankową w Poznaniu (7 605), Wyższą Szkołę Bankową z siedzibą w Gdańsku (5 532), Wyższą Szkołę Bankową we Wrocławiu (5 165), Akademię Humanistyczno-Ekonomiczną w Warszawie (4 595).

Pewne i nowe

Od kilku lat niezmiennie najwięcej kandydatów jako kierunek studiów wybiera informatykę.  W tym roku było to ponad 33 tysiące osób. Na drugim miejscu znalazła się psychologia z ponad 29 tysiącami chętnych, a na trzecim zarządzanie – ponad 25 tysięcy.
Najbardziej obleganym kierunkiem  podczas tegorocznej rekrutacji była inżynieria internetu rzeczy.  Aby się na nią dostać, trzeba było zdeklasować aż 28 konkurentów. W czołówce zestawienia znajdują się też orientalistyka i komunikacja wizerunkowa. By studiować orientalistykę-koreanistykę trzeba było pokonać 23 kandydatów, a by zostać studentem komunikacji wizerunkowej – 18. Na dalszych miejscach znalazły się m.in. orientalistyka – japonistyka, mechanika i projektowanie maszyn, studia nad Koreą czy matematyka i analiza danych.

Uczelnie techniczne górą

Wśród najbardziej obleganych uczelni na pierwszych trzech miejscach w zestawieniu znalazły się politechniki – Poznańska, Gdańska i Warszawska. Na jedno miejsce na tych uczelniach chciało się dostać więcej niż 6 kandydatów. Czwarte miejsce należy do Politechniki Łódzkiej (ponad 5 chętnych na 1 miejsce).
Najczęściej wybieraną przez kandydatów uczelnią była zaś Politechnika Warszawska, na której studiować chciało ponad 45 tysięcy osób. Drugą uczelnią z największą liczbą kandydatów jest Uniwersytet Warszawski – ponad 43 tysiące, a za nim Uniwersytet Jagielloński – ponad 33 tysiące.
Opracowano na podstawie danych z uczelni zgromadzonych w Zintegrowanym Systemie Informacji o Nauce i Szkolnictwie Wyższym „POL-on”. Więcej na stronie /studia.gov.pl (red)

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: XyzTreść komentarza: Zawierciański SOR to patologia i piszę to jako mieszkaniec Zawiercia, który miał do czynienia z nikiData dodania komentarza: 20.12.2024, 01:01Źródło komentarza: KTÓREMU Z RADNYCH NIE PODOBA SIĘ „TĘCZOWY PIĄTEK”?Autor komentarza: RealTreść komentarza: Precz z hejtem. Internetowi hejterzy to tchórze. Za maską internetu obrażają. Tylko to potrafią - taka forma dowartościowania się.Data dodania komentarza: 19.12.2024, 20:49Źródło komentarza: PRZECIWNICY KOPALNI ZACZĘLI NĘKAĆ PRACOWNIKÓW RATHDOWNEYAutor komentarza: Anna KowalskaTreść komentarza: Świetny artykuł! Umowy o dzieło często są mylone z umowami zlecenia, co powoduje wiele niejasności dla freelancerów. Warto wiedzieć, że można wystawiać faktury VAT bez własnej firmy, co znacznie ułatwia prowadzenie działalności. Polecam przeczytać więcej na ten temat tutaj: https://freelancehunt.com/pl/blog/jak-wystawic-fakture-vat-bez-wlasnej-firmy/Data dodania komentarza: 16.12.2024, 11:47Źródło komentarza: Nowe przepisy mają zmienić sytuację, w jakiej znaleźli się ludzie zatrudnieni przez platformy cyfrowe. Wprowadzają domniemanie stosunku pracyAutor komentarza: abcTreść komentarza: no cóż zrobić, lata lecą, kilkadziesiąt lat przemian, a edukacja w Polsce, haha, leży... ważniejsze są tik toczki i pół dnia z nosem w smartfonie.Data dodania komentarza: 27.11.2024, 08:43Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz! J Autor komentarza: RedakcjaTreść komentarza: Mamy rok 2024, jak Pan (lub Pani) raczył odszukać w historii, bank działa od 1991r, to już 33 lata, czyli kilkadziesiąt. W dla liczb w przedziale 20-90 liczebniki główne wszystkie można nazwać, że to jest "kilkadziesiąt". Ale nie każdy, haha, to zrozumie. PozdrawiamyData dodania komentarza: 26.11.2024, 09:11Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz!Autor komentarza: ha_haTreść komentarza: od kilkudziesięciu lat !!! hahaha... Bank Śląski jest u nas od 1991 r a ing od 1996... od kiedy to kilkadziesiąt?Data dodania komentarza: 25.11.2024, 13:53Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz!
Reklama
Reklama