PRZEKAZANIE ZESPOŁU SZKÓŁ – ŻYWA DYSKUSJA – wątpliwości części radnych
Istotną część sesji stanowiła uchwała implikująca przejęcie przez gminę Szczekociny prowadzenia szkół wchodzących w skład Zespołu Szkół w Szczekocinach, dla którego organem prowadzącym był do tej pory powiat zawierciański.
Już na początku obrad jeden z radnych, Mariusz Piotrowski, złożył wniosek o wycofanie tej uchwały z porządku obrad. Swoją, ale także kilku innych radnych prośbę uzasadnił przede wszystkim tym, iż „tak ważna uchwała” powinna być konsultowana z mieszkańcami gminy Szczekociny oraz mieszkańcami gmin ościennych, i tym, że w ogóle powinna zostać w tej kwestii zorganizowana dyskusja przedstawicieli gmin oraz przedstawicieli szkoły.
Padły poniższe słowa: - Burmistrz Szczekocin nie przedstawił radnym informacji w zakresie planu rozwoju szkoły. Nie wiadomo też, czy burmistrz Szczekocin zdaje sobie sprawę z zobowiązań finansowych, jakie niesie za sobą przejęcie tej placówki. […] Wobec czego - szkoła być może zostanie zamknięta. […] Osobiście pamiętam czasy, gdy do szkoły uczęszczało ponad 1000 uczniów. Aktualnie liczba ta zaś wynosi 170 osób.
Co istotne, radny wnoszący wniosek zasygnalizował, że nie jest przeciwko przyjęciu uchwały, ale - na ten moment - nie ma po prostu informacji niezbędnych do podjęcia właściwej decyzji, toteż należy ją odłożyć w czasie. M. Piotrowski zaznaczył też, iż powyższa uchwała powinna być podejmowana na sesji stacjonarnej - a nie na sesji zdalnej.
Ostatecznie wniosek radnego Piotrowskiego nie został przyjęty, albowiem 10 osób zagłosowało „przeciw” niemu, 8 „za”, a 2 osoby wstrzymały się od głosu.
Tuż przed podjęciem uchwały, która została finalnie przyjęta przy 12 głosach „za”, 6 głosach „wstrzymujących się” i 3 głosach „przeciw”, odczytana została pozytywna w jej sprawie opinia Komisji Edukacji. Czytamy w niej: -Projekt uchwały został przygotowany na wniosek burmistrza Szczekocin, który działając zgodnie z uchwałą Rady Miasta i Gminy Szczekociny z dnia 26 stycznia wnosi o przejęcie przez gminę z dniem 1 września 2021 prowadzenia szkół wchodzących w skład Zespołu Szkół w Szczekocinach […].
Zanim ją przyjęto, powyższa uchwała wzbudziła dosyć długą dyskusję. Radny Jarosław Kleszczewski zwrócił uwagę, że wniosek radnego Mariusza Piotrowskiego był słuszny i zaapelował, żeby uchwała nie została, na razie, zaakceptowana przez radę, bo czas na dokonanie decyzji powiat ma do września. Zauważył przy tym, że warto by było również poznać opinię Kuratora Oświaty.
Starosta Gabriel Dors zapewnił, że uchwała nie będzie zmieniała nic, jeśli chodzi o pracę nauczycieli oraz naukę dzieci. Odnosząc się do wypowiedzi radnego Kleszczewskiego, powiedział z kolei, że opinia z Kuratorium nie jest wymagana prawnie i dlatego jej nie ma. Byłaby potrzebna, gdyby placówka była przekazywana podmiotowi niepublicznemu, np. stowarzyszeniu. Zapewnił też, że Zespół Szkół nie będzie likwidowany.
Radny Stanisław Dąbrowa zapytał, czy zabezpieczony jest fakt, iż w przekazywanej gminie Szczekociny nieruchomości, będą prowadzone szkoły, a nie realizowane inne cele. Starosta oznajmił, że gmina Szczekociny będzie w niej musiała w istocie rzeczy prowadzić placówkę oświaty (publiczną), oraz działalność kulturalną. I dodał: – Nie jest możliwe prowadzenie innej działalności poza wymienionymi, a gdyby gmina Szczekociny chciała zaprzestać prowadzenia zadania oświatowego, musi nam zwrócić cały majątek. Jest to „obwarowanie” obligatoryjne.
Jeszcze raz zabierając głos, radny Mariusz Piotrowski wysnuł wątpliwość, czy gmina udźwignie kwestię prowadzenia Zespołu Szkół od strony finansowej. Odpowiadając radnemu, starosta powiedział: - Tę uchwałę podejmujemy na wniosek gminy. To nie my ją sobie wymyśliliśmy. Pytanie o kwestię finansową jest pytaniem do burmistrza Szczekocin, do władz i do radnych gminy Szczekociny.
Inny radny powiedział natomiast: - Być może dla Zespołu Szkół przekazanie gminie jej prowadzenia jest szansą na lepszą przyszłość. Na pewno burmistrz Szczekocin ma już plan, jak ją zagospodarować i jak ją zorganizować […].
Dyskusja została zakończona na przyjęty przez Radę wniosek jednego z radnych, który uznał, że temat został wyczerpany.
Co istotne, również uchwała w sprawie wyrażenia zgody na przekazanie w drodze darowizny na rzecz Gminy Szczekociny prawa własności nieruchomości na cel publiczny - została zaakceptowana przez radnych.
SPRAWOZDANIE STAROSTY: inspekcja dróg w gminie Łazy
Jak zwykle starosta złożył sprawozdanie z działalności Zarządu Powiatu w okresie między sesjami. Poprzednia sesja odbyła się 29 kwietnia. I tak G.Dors poinformował między innymi, że dokonana została inspekcja kilku odcinków dróg w gminie Łazy (na wniosek radnych Leszka Kalagi i Tadeusza Czopa). - Na drodze Łazy-Niegowonice w wyniku błędu projektowego woda niszczy pobocze na zakręcie w Niegowonicach. Uszkodzenia te zostały doraźnie naprawione, ale – jak stwierdził inspektor – konieczne jest kompleksowe rozwiązanie tej sprawy, gdyż błąd projektowy może wpływać na cykliczne uszkadzanie wspomnianego fragmentu pobocza – powiedział G. Dors. I dodał, iż na krótkich odcinkach dróg w Skałbani i w Wiesiółce zostaną wymienione nawierzchnie, a w chwili obecnej wykonywane są kosztorysy.
Jeden z radnych zwrócił uwagę, że w Niegowonicach zalewane są rejony ulicy Zbożowej, ulicy Polnej, Fabrycznej i Kościuszki. I że pismo w tej sprawie przesyłał staroście już w ubiegłym roku.
Już w ostatnim punkcie obrad przewodnicząca rady Barbara Laskowska poinformowała, iż wszystkim radnym – zgodnie z wnioskiem radnego Mariusza Piotrowskiego z poprzedniej sesji - założone zostały skrzynki e-mail na serwerze starostwa. B. Laskowska oświadczyła też, że najbliższe sesje Rady, a także komisje stałe odbędą się już w formie stacjonarnie.
Oprócz tego starosta odniósł się też do prac na ulicy Piłsudskiego i Łośnickiej. – Przewidywany termin zakończenia inwestycji ustaliliśmy na lipiec, ale wykonawca zwrócił się do nas z prośbą o przedłużenie tego terminu. Nie została jeszcze podjęta ostateczna decyzja w tej sprawie, ale jeśli termin zostanie przedłużony, to co najwyżej do sierpnia.
BĘDZIE DROGA DO SOLCY?
Starosta zaznaczył ponadto, że powiat planuje przedłużyć drogę powiatową Pradła-Siedliszowice do Solcy, ponieważ mieszkańcy Siedliszowic narzekają na wykluczenie komunikacyjne. Wykonanie połączenia ma umożliwić uruchomienie na tym odcinku busa.
Napisz komentarz
Komentarze