Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 19 września 2024 03:53
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

MYSZKÓW. TĘŻNIA NA DOTYKU JURY JUŻ DZIAŁA. ZDJĘCIA

Tężnia w centrum rekreacyjno-sportowym Dotyk Jury już działa. Jest rozruch technologiczny, ale już można wdychać solankę, spływającą po faszynie.
MYSZKÓW. TĘŻNIA NA DOTYKU JURY JUŻ DZIAŁA. ZDJĘCIA

Autor: zdjęcia janusz strzelczyk

Podziel się
Oceń

Inwestycja kosztowała około 2,33 miliona złotych, z czego 2 miliony złotych pochodziły z dotacji. Wokół są  żwirowe alejki. Ustawiono  stojaki na 40 rowerów. 

 

Zalety tężni

Jest to drewniana konstrukcja pokryta gałązkami tarniny, przez które przepływa solanka, czyli  woda mineralna w postaci aerozolu o właściwościach zdrowotnych. W aerozolu jest  brom, magnez, jod, żelazo potas i sód.  Wskazaniami do korzystania z tężni solankowej są przede wszystkim alergie, skłonność do częstych infekcji górnych dróg oddechowych, osłabienie układu immunologicznego. Profilaktycznie korzystać  z tężni  powinni  mieszkańcy  miast, osoby, które pracują głosem, palacze tytoniu, chorzy w okresie rekonwalescencji po ciężkiej chorobie, osoby, które pracują w warunkach wysokiego zakurzenia i zanieczyszczenia powietrza, a także dzieci. Solanka wpływa leczniczo na układ gruczołów dokrewnych, odpornościowy oraz nerwowy. Tężnia solankowa dobrze wpływa na osoby z nerwicą, nadciśnieniem tętniczym, chorobami tarczycy, zapaleniem zatok.

Pierwsze  tężnie stosowano  w lecznictwie  w  XIX wieku. Największe w Europie i najstarsze są Ciechocinku.  Ale tam są płatne.  Da dorosłych bilet kosztuje około 10-15 zł, natomiast dla dzieci, studentów i seniorów przewidziane są zniżki, dzięki którym bilet kosztuje około 5-8 zł. Istnieje również możliwość wykupienia biletów rodzinnych oraz karnetów na dłuższy okres.



Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: RobertTreść komentarza: Szkoda słów na tego Spyrę, Mieszkańcy mówiący prawdę o tym "placu miejskim" to rynsztok ? Żałosny mały człowieczek.Data dodania komentarza: 18.09.2024, 17:06Źródło komentarza: Wizytówka miasta pozostaje wiecznym placem budowy, czyli historia z serii: jak przeprowadzane są inwestycje w PorębieAutor komentarza: Mieszkaniec Poręby.Treść komentarza: Krytykujacych ta fuszerkę Spyra nazywa rynsztokiem, niesamowite jak ten gość traktuje mieszkańców. Zwykły burak, słoma mu z butów wystaje.Data dodania komentarza: 18.09.2024, 12:00Źródło komentarza: Wizytówka miasta pozostaje wiecznym placem budowy, czyli historia z serii: jak przeprowadzane są inwestycje w PorębieAutor komentarza: jasioTreść komentarza: jakie prezydium? a chcą sobie PRL przypomnieć, swoje klimaty. He HeData dodania komentarza: 17.09.2024, 18:47Źródło komentarza: "ODNOWIONY" ZARZĄD POWIATU W ZAWIERCIUAutor komentarza: zawierciańkaTreść komentarza: Widzę, że dla pana ważniejszy jest Elemental niż dobrostan tych ludzi, którzy tam mieszkają. Ciekawe. Współczuje mieszkańcom.Data dodania komentarza: 17.09.2024, 11:49Źródło komentarza: SPROSTOWANIEAutor komentarza: AniaTreść komentarza: Jura to nie tylko wspinanie. Szlaki, grzybobranie, spacery, rowery a jeżeli ktoś chce siedzieć w Hotelu to jego sprawa. Ja się cieszę i chętnie z dziećmi na basen przyjadę. Piękna inwestycja:)Data dodania komentarza: 17.09.2024, 11:40Źródło komentarza: HOTEL BERKOWA POWSTANIE OBOK HOTELU OSTANIEC. BĘDZIE TO OSTATNI ETAP BUDOWY „RESORTU JURAJSKIEGO”Autor komentarza: gośćTreść komentarza: ale ile ruda w Zawierciu w szpitalu ludzi za nic pozwalniała. że się nią prokuratura nie zajęła to aż dziw.Data dodania komentarza: 14.09.2024, 07:57Źródło komentarza: MYSZKOWSKI SZPITAL PRZEGRAŁ PROCES. I WYPŁACIŁ ODSZKODOWANIE
Reklama
Reklama
Reklama